Eksperci #TeamEricsson

Chcesz lepiej poznać swój przyszły zespół, nasze ekspertki i ekspertów? A może interesują Cię nasze technologie i jak wygląda praca od środka?

6 kwietnia odbył się kolejny livestream z cyklu Polscy Programiści na Świecie. Tym razem gośćmi Michała Fili byli: Paweł Szczudło, Senior Software Developer w Ericsson oraz Agnieszka Kotowicz-Pogoda, Customer Engagement & Support w Ericsson. Zarówno Paweł, jak i Agnieszka opowiedzieli o kulturze pracy programistów w Chinach i w Japonii.

W jaki sposób zainteresować dzieci programowaniem? Dlaczego warto uczyć dzieci programowania? Czy znajomość języka angielskiego jest niezbędna, aby nauka programowania postępowała? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w tym wydaniu devdebaty. Rozmawiamy z seniorami, którzy wspierają swoje dzieci w nauce programowania.

Odpowiedzi na pytania udzielili eksperci IT, m.in. Marcin Szwebs, Data Scientist w Ericsson. Około 20 lat doświadczenia w projektach telekomunikacyjnych, obecnie zajmuje się analizą danych związanych z zachowaniem się sieci radiowych operatorów.

Matematyka w informatyce – dla jednych przykra konieczność, dla innych pasja i hobby, a dla większości doświadczonych informatyków trudniących się projektowaniem, rozwojem tudzież utrzymaniem oprogramowania – potężne i niezbędne narzędzie do pracy. Różni ludzie różnie powiedzą, ale większość zapewne zgodzi się ze stwierdzeniem, że w aplikacjach do badań naukowych lub w systemach bankowo-finansowych matematyka będzie potrzebna. A w telekomunikacji czy w sieciach komputerowych? Niekoniecznie. Pilnowanie uprawnień użytkowników, administracja bazy danych, filtrowanie pakietów na sieci – ileż tam może być tej poważnej matematyki?

Maciej Socha. Senior Software Developer w Ericsson. W Ericsson pracuje prawie 14 lat i zajmował się wieloma zagadnieniami. Od niskopoziomowego programowania sterowników do grafiki na telefonach komórkowych zaraz po ukończeniu studiów, poprzez aplikacje do serwerów telekomunikacyjnych sieci IMS (IP Multimedia Subsystem), do obecnie rozwoju i utrzymania kontrolera ruchu i przekaźników radiowych w sieci komórkowej 3G. Po pracy pływa na windsurfingu i interesuje się motoryzacją, w tym głównie mechaniką pojazdową i tuningiem samochodów.

Nie będzie to kolejny artykuł traktujący o pryncypiach, praktykach, artefaktach czy rolach Scruma czy Kanbana. Nie będzie to kolejna rozprawa o tym, jak i dlaczego używamy story pointów czy idealnych godzin. Nie omówię tutaj także sposobów budowania zespołu Scrumowego, ról w teamie czy budowy backlogu. Skupię się za to na sposobie, jaki przyjąłem przy wprowadzeniu Agile w Ericsson, a nie jest to mała i jednorodna firma.

Tomasz Ozga. Project/Program Manager w Ericsson. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci. Zapalony stolarz amator i gitarzysta również amator. Służbowo Project Manager doświadczony w projektach publicznych i prywatnych w dziedzinach IT w medycynie, telekomunikacji czy innowacji. Obecnie odpowiedzialny za program 4G symulator w firmie Ericsson jako Program Manager.

Tryb Współbieżności (Concurrent Mode) to nowość w świecie ReactJS i w momencie powstawania tego tekstu wciąż pozostaje w fazie eksperymentalnej, uważam jednak, że już teraz warto się nim zainteresować ze względu na to, jak duży może okazać się jego wpływ na przyszłość projektowania stron internetowych.

Mikołaj Żywczok. Frontend Developer w Ericsson. Z wykształcenia fizyk, z zamiłowania programista zafascynowany możliwościami jakie niesie ze sobą programowanie – począwszy od budowania interfejsów, poprzez wdrażanie UX, aż po AI, machine learning i sztuczne sieci neuronowe. Należy do tej grupy ludzi, którzy zawsze są czegoś ciekawi, którym radość sprawia samo poszukiwanie odpowiedzi i droga, która trzeba przejść by do niej dotrzeć. Poza programowaniem pasjonat sztuk walki, akrobatyki i gry na gitarze.

Każdego dnia w najrozmaitszych zakątkach świata w ludzkie dłonie trafiają telefony. Dla niektórych są to kolejne egzemplarze, dla innych, pierwsze w życiu modele. Tak czy inaczej, całkowita liczba użytkowników rośnie systematycznie od wielu lat, a wraz z nimi wzrastają potrzeby. Ludzkość wciąż goni za tym, by jeszcze więcej danych zostało dostarczanych do nas zarówno szybciej, jak i taniej. Przyrosty są tak duże, że czasami zwyczajnie brakuje transferu dla nas wszystkich.

Piotr Kacprzak. Senior software developer w Ericsson Polska. Absolwent informatyki na wydziale EEIA Politechniki Łódzkiej. Pracuje w łódzkim oddziale R&D gdzie zajmuje się projektem Antenna System dla sieci 4G. Z branżą telekomunikacyjną związany od 2013 roku. Od lutego 2019 członek zespołu Ericsson Poland R&D Advisory Board. W wolnych chwilach jeździ rowerem po prawie pustych wiejskich drogach.

Branża telekomunikacyjna wydaje się odstawać od mainstreamowych technologii programistycznych, wytwarzając jednocześnie “technologie telekomunikacji przyszłości”. Przykładem może być tutaj wirtualizacja, która od wielu lat obecna wśród gigantów IT takich jak Google czy Amazon, zaczęła pojawiać się dopiero u operatorów telekomunikacyjnych od niedawna. Dlaczego? Ma to głębokie uzasadnienie powiązane z czasem, a dokładniej z wysoką dostępnością usług, czyli tzw. carrier-grade systems o dostępności rzędu 99.999% (ok. 5 minut przerwy w ciągu roku!). Nie bierze się to znikąd. Wszystkie usterki z każdą sekundą nieobsłużonego ruchu w godzinach szczytu, mogą powodować gigantyczne straty dla operatora komórkowego. Dlatego technologie wykorzystywane przez producentów z tej branży, muszą być przede wszystkim uznawane za stabilne.

Łukasz Kwiek. Programista, Full stack developer w Ericsson. Zajmuje się rozwojem technologii 5G i 6G. Wiele lat pracujący ze środowiskami wirtualizacyjnymi takimi jak OpenStack. Absolwent Wydziału Fizyki na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zakochany w IT (bez wzajemności) od czasów Montezuma’s Revenge na Atari 65XE. Na co dzień zgłębia tajniki „wewnętrznego” i „zewnętrznego” Wszechświata.

React.js to biblioteka JavaScriptowa (tak – biblioteka, a nie framework jak często można usłyszeć), używana do budowania interfejsów (z ang. User Interface, w skrócie UI), a więc wszystkiego, co pozwala na interakcję użytkowników z maszynami. Interfejsy znajdziemy wszędzie, od aplikacji mobilnych, poprzez strony internetowe, kończąc na ekspresie do kawy.

Mikołaj Żywczok. Frontend Developer w Ericsson. Z wykształcenia fizyk, z zamiłowania programista zafascynowany możliwościami jakie niesie ze sobą programowanie – począwszy od budowania interfejsów, poprzez wdrażanie UX, aż po AI, machine learning i sztuczne sieci neuronowe. Należy do tej grupy ludzi, którzy zawsze są czegoś ciekawi, którym radość sprawia samo poszukiwanie odpowiedzi i droga, która trzeba przejść by do niej dotrzeć. Poza programowaniem pasjonat sztuk walki, akrobatyki i gry na gitarze.

Wiktor Pogoda, Software Developer i Aleksander Piątek, Senior Software Developer, odpowiedzieli na nasze pytania, które redakcja JustGeekIT zadała podczas livestreamu z łódzkiego biura Ericsson. Nie zabrakło rozważań dotyczących rozwoju, pracy w korporacji czy utrzymania work-life balance.

Każdy brał udział w większym bądź mniejszym projekcie, poczynając od wykonania w grupie plakatu na plastyce, przez remont mieszkania, do planów w życiu zawodowym. Na pewno zajmowaliście też różne role, czasem kierownika, czasem odbiorcy, a czasem członka zespołu. A czy zdarzyło Wam się brać udział w dużym projekcie?

Maria Jóźwicka. Od dwóch lat Project Manager, team leader wirtualnego, polsko-szwedzko-chińskiego, zespołu PMów. Wcześniej Product Owner, trener Agile, Lean i j. programowania. Od lutego członek Ericsson Poland R&D Advisory Board. Prywatnie, szczęśliwa żona i mama dwóch córek. Pracuje społecznie w stowarzyszeniu przy zespole tanecznym dzieci, a w wolnych chwilach biega.

Karolina Małkowiak. Scrum Master, Trener szkoleń i Ambasador w Ericsson. Po ukończeniu studiów inżynierskich (kier. elektrotechnika, AGH) ścieżkę kariery w IT rozpoczęła od praktyk w Ericpolu. Przez dwa lata rozwijała swoje umiejętności jako tester i developer w obszarze 2G. W Ericsson od ponad roku jest Scrum Masterem zespołów XFT w obszarze 3G. Swoją rolę ceni szczególnie za żywą współpracę z ludźmi, samoorganizację, koordynację wydarzeń i wspieranie zespołu. Jest aktywnym Ambasadorem Ericsson. W Krakowie prowadzi wewnętrzne szkolenie: Agile Software Development with Scrum.

Zbigniew Jędrzejewski. Agile Coach/Scrum Master w Ericsson. Na co dzień wspiera jako Scrum Master dwa zespoły programistów, które tworzą środowisko testowe dla sieci telekomunikacyjnej. Przeprowadza również sesje team coachingowe, feedbackowe, retrospekcji projektowych dla innych zespołów w organizacji. Aktywnie wspiera innych Scrum Masterów, aby skutecznie, zgodnie z sobą mogli wypełniać swoją rolę. Jest akredytowanym coachem ICF oraz Scrum Masterem (PSM II). Wcześniej tester systemów teleinformatycznych z ponad dziewięcioletnim doświadczeniem. Jako Agile Coach realizuje z pasją swoją misję życiową.

Praca w Ericsson to ogromne wyzwanie dla tych, którzy dotychczas tworzyli niewielkie produkty, bowiem z nami uczestniczysz w projektach tworzonych przez zespoły liczące kilkaset osób. Mimo ogromu rąk do pracy, każdy czuje się odpowiedzialny, dzięki czemu projekt powstaje zgodnie z oczekiwaniami klientów. JustGeekIT rozmawia z Joanną Chadaj i Patrycją Czarnul, które od lat pracują w Ericsson na stanowisku Kierowników liniowych. To one nadzorują zespoły, uczestniczą w tworzeniu roadmap produktów i wspierają w rozwoju swoich współpracowników. Dowiedz się, jak od środka wygląda praca z nami.

Wbrew pozorom ścieżka kariery programisty czy testera nie jest prosta. Wszyscy znamy jej przykładowy przebieg, czyli od juniora do seniora. Warto wiedzieć, że wielu programistów dochodząc do etapu regulara czy seniora odczuwa potrzebę zmiany, bycia kimś innym. Tak było w przypadku Moniki Wolak i Pawła Miry, z którymi redakcja JustGeekIT przeprowadziła wywiad o rozwijaniu swoich ścieżek w Ericsson.

Zobacz wystąpienie naszego eksperta nagrane w trakcie krakowskiej edycji 4Developers 2018. Czego dowiesz się z prezentacji? Przeczytaj wiadomość od Pawła: "Za nami pierwsze na świecie wdrożenia sieci 5G. 2018 rok jest w tej dziedzinie przełomowy, ale to dopiero sam początek drogi do nowej technologi mobilnego dostępu do sieci. 5G to krótkie hasło, ale kryje za sobą szereg nowych technologi i rozwiązań, ale także wymagań. Podczas prezentacji chciałbym przedstawić, jak wygląda ścieżka ewolucji w kierunku 5G z punktu widzenia architektury sieci dostępowej. Postaram się również pokazać, w których aspektach technologia 5G jest podobna do 4G, a w których diametralnie się różni oraz zdradzić jak wiele wyzwań jest jeszcze przed nami."

Poznaj 3 antywzorce architektury systemów, dowiedz się jak sobie z nimi radzić oraz jak im zapobiegać.

Na przykładach JUnit, TestNG i Mockito poznaj przypadki użycia frameworków testowych w Javie, ich mocne i słabe strony oraz dowiedz się, jakie różnice je dzielą.

Sprawdź, czym zajmuje się Senior BSC Technical Coordinator, co za tym idzie i jak dojść do tego stanowiska.

Sprawdź, czym zajmuje się Senior Software Developer, co za tym idzie i jak dojść do tego stanowiska.

Sprawdź, czym zajmuje się Senior Department Manager, co za tym idzie i jak dojść do tego stanowiska.

Sprawdź, jak prowadzić dokumentację techniczną czytelnie i z duchem czasu.

Poznaj najmocniejsze strony Erlanga, który tworzy fundamenty wielu usług i biznesów.

Zobacz, jak wykorzystać Data Science w praktyce. Sprawdź, jak można wykorzystać dane z własnej infrastruktury do rozwoju projektu IT w branży telekomunikacyjnej.

 Sprawdź, jakie wyzwania stawia tworzenie zabezpieczeń dla 5G.

Dowiedz się, jak monitorować jakość oprogramowania i wcześnie wykrywać błędy w kodzie za pomocą strategii testów, ich automatyzacji czy CI.

Prześledźmy role 4 rozwiązań technologicznych, w sytuacjach wymagających pomocy humanitarnej.

Przekonaj się, jak wygląda daily scrum zespołu, który zajmuje się technologiami 2G oraz czym jest Pokój Pracy Cichej.

Dowiedz się, jak przejść z zestawu Java 7 + biblioteki zewnętrzne na czystą Java 8.

O cechach charakteru, które widac juz od najmlodszych lat, a moga pomóc w karierze w IT.

O tym, dlaczego czytelność kodu jest ważna. 

O rozwiązaniach technologicznych sprzed lat, które mimo nowoczesnej konkurencji dziś są nadal używane.

Czyli o tym, że 5G to realna zmiana w naszym życiu.

Odpowiedź na m.in. jakich kwalifikacji oczekujemy od absolwenta, który wchodzi na rynek pracy.

Sprawdź, dlaczego warto chodzić na meetupy i jakie ciekawe tajniki wiedzy dla specjalistów IT kryją się w telekomunikacji.